ogrody.robert@gmail.com

Zakładanie trawników

Zakładanie trawników ogrodowych

Trawniki stały się popularną metodą na zagospodarowanie ogrodów przy domach. Od kilkunastu lat domowe przestrzenie coraz częściej urządzane są na wzór zachodni – łączą w sobie zielony trawnik zapełniający przestrzeń wypoczynkową w ogródku, znakomicie komponuje się on również z każdą architekturą, od historycznej po współczesne, nowatorskie bryły budynków. Przydomowe trawniki nie wymagają tyle nakładów pracy jak rabaty kwiatowe, drzewa, czy skalniaki, a dzięki wynajęciu profesjonalnej firmy ogrodniczej zajmującej się zakładaniem trawników i automatycznego nawadniania można cieszyć się zielenią wykoszonej trawy w Krakowie przez lata.

Zakładanie trawników – z siewu czy z rolki

Najczęściej wykonujemy prace przy zakładaniu trawników w Krakowie na 2 sposoby, oba posiadają swoje zalety i wady, różny czas w jakim osiągniemy zamierzony efekt, oraz różnią się cenami za przeprowadzone prace. Dobór odpowiedniego rozwiązania często zaczyna się od porównania kosztów jakie ponosi się przy każdym z rozwiązań. Należy liczyć się z tym, że szybsze techniki zakładania trawników z rolki to większy koszt.

Trawnik z rolki przyjeżdża do ogrodu klienta z gotowym podkładem, wyhodowany do odpowiedniej wysokości źdźbeł. Wymaga on odpowiedniego przygotowania terenu przed rozwinięciem wałków z trawnikiem, przeprowadzenia prac wyrównujących teren, ale również przygotowania gleby pod trawnikiem. Poza przygotowaniem terenu konieczne może być również docięcie rolki trawników do ukształtowania terenu, praz jego docelowej powierzchni.

Trawniki siane jesienią dają pierwsze efekty dopiero na początku kolejnego sezonu – wiosną. Po rozsianiu, oraz przykryciu nasion glebą, jak również jego utwardzeniu i obfitym podlaniu pierwsze źdźbła rosnące wczesną jesienią nie są wystarczająco gęste, aby zapewnić odpowiedni efekt kolorystyczny. Ta technika wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi na etapie wysiewu – dla zachowania równego pokrycia terenu, oraz prawidłowego utwardzenia wierzchniej warstwy gleby na nasionach trawy.

Poniżej prezentacja zakładania trawnika wykonanego przez REM Ogrody Kraków

Etap 1 – Oględziny terenu pod trawnik
Prace przygotowawcze, usunięcie śmieci,porządkowe, plantowanie terenu

Etap 2 – Wyrównanie terenu
Wyrównanie terenu przed siewem trawy, rozpulchnienie gleby glebogryzarką. W prezentowanej realizacji siewu trawnika ogrodowego wykorzystano również dużą glebogryzarkę z możliwością wyrównania terenu.

 

Etap 3 – Plantowanie terenu

Plantowanie terenu pod trawnik

Plantowanie

Plantowanie terenu odbywa się w sposób ręczny. Gwarantuje to zniwelowanie wszystkich nierówności terenu, które mogą utrudnić wzrost trawy, lub skumulować wybrzuszenia terenu podczas wzrostu trawy. Trawniki zakładane przez naszą firmę będą rosnąć równo, zapewniając komfortowe korzystanie z ogrodu.

Etap 4 – Wysianie trawnika
Wysianie mieszanki nasion traw -efekty końcowe

Krok po kroku – trawnik ogrodowy

Prace przygotowawcze, usunięcie śmieci,porządkowe, plantowanie terenu

Wyrównanie terenu przed siewem trawy, rozpulchnienie gleby glebogryzarką. W prezentowanej realizacji siewu trawnika ogrodowego wykorzystano również dużą glebogryzarkę z możliwością wyrównania terenu.

wyrównanie gruntu pod trawnk
glebogryzarka podczas pracy przy trawniku

Plantowanie terenu odbywa się w sposób ręczny. Gwarantuje to zniwelowanie wszystkich nierówności terenu, które mogą utrudnić wzrost trawy, lub skumulować wybrzuszenia terenu podczas wzrostu trawy. Trawniki zakładane przez naszą firmę będą rosnąć równo, zapewniając komfortowe korzystanie z ogrodu.

Plantowanie terenu pod trawnik

Wysianie mieszanki nasion traw

Pielęgnacja trawnika – podlewanie i wertykulacja

Utrzymanie trawnika w odpowiedniej kondycji wymaga od właścicieli ogrodów przeprowadzenia cyklicznych prac pielęgnacyjnych. Poza systematycznym podlewaniem – szczególnie intensywnym w okresie letnich upałów, ważne jest jego koszenie. Przycinanie trawnika nie tylko sprawia, że ma on piękny, zadbany wygląd i pozwala na wygodne korzystanie z terenu zielonego ogrodu, ale również poprawia kondycje trawy – napowietrzenie

Wertykulacja to zabieg usuwania wierzchniej warstwy filcu (powierzchniowej strzechy trawnika), czyli obumarłych źdźbeł trawy z czasem zakrywających powierzchnię gleby. Utrudnia do rozrost kolejnych źdźbeł, zatrzymuje na powierzchni wodę, oraz utrudnia prawidłową wymianę powietrza pomiędzy glebą i powierzchnią. Wertykulacja trawnika przeprowadzana jest przy użyciu specjalistycznej maszyny nacinającej powierzchnię gleby porośniętą trawą, ale również usuwa z powierzchni filc, mech, chwasty jak również mniejsze kamienie.

Zabieg wertykulacji trawnika przeprowadza się przynajmniej raz w roku. Jeżeli zależy Nam, aby inwestycja w zakładanie trawnika i jego pielęgnacja nie poszła na marne, przez zarośnięcie mchem, ubytki w powierzchni trawy, czy jego usychanie dobrze jest znać wymagania naszej mieszanki trawnikowej (niektóre wymagające gatunki należy poddawać wertykulacji nawet 2 razy w roku). Wertykulacja wykonana przy pomocy profesjonalnych narzędzi w odpowiednim terminie pozwala na utrzymanie efektownego trawnika – zarówno w domowym ogrodzie, jak również przed reprezentacyjnym budynkiem firmy czy instytucji.

Zanim zasiejemy trawę

Dobry trawnik nie rośnie na każdej glebie

Przed rozsianiem mieszanki traw konieczne jest odpowiednie przygotowanie terenu ogrodu pod wysiew. Nawożenie, plantowanie oraz wysiew zależne są między innymi od wybranej przez klienta mieszanki trawnikowej i wymagań jakie posiada dany gatunek traw.

Każdy trawnik jest inny

Nie każdy trawnik jest taki sam

Trawniki, pomimo iż dla początkującego ogrodnika wyglądają tak samo są zawsze innymi mieszankami gatunków traw. W domowym ogródku trudno będzie utrzymać dzikie polne gatunki trawy. Również kolor, wysokość źdźbła i odpowiednie nawodnienie terenu trawnika zależeć będą od wybranej mieszkanki trawnikowej.

Pewna i szybka realizacja

Ogrody z eleganckim trawnikiem nie są łatwe w przygotowaniu i wysiewie, jednak ich pielęgnacja przy odpowiednim przygotowaniu ogrodu pod trawnik jest dużą przyjemnością dla domowników. Spędzaj rodzinny czas w ogrodzie przygotowanym przez kompleksową firmę ogrodniczą REM Ogrody.

Skontaktuj się

Poznaj indywidualną wycenę

Aby cieszyć się soczyście zielonym trawnikiem w domowym ogrodzie należy wykonać odpowiednie przygotowanie terenu, wykonać instalacje nawadniającą, przeznaczyć odpowiednie nakłady finansowe na spulchnienie gleby i plantowanie. Skorzystaj z usług wykonania trawnika – oszczędzaj czas i korzystaj z trawnika nawet w tym samym sezonie!

Skontaktuj się z nami i umów na szybkie oględziny terenu przez przedstawiciela REM Ogrody.