ogrody.robert@gmail.com

Jak pielęgnować i nawozić trawnik? Poradnik

Jak pielęgnować i nawozić trawnik? Poradnik

|29 lipca 2016 | Porady ogrodnicze

Pielęgnacja Trawników (nawożenie):

Trawnik już od pierwszego roku wzrostu wymaga poświęcenia  czasu na niezbędne zabiegi, które należy wykonywać corocznie.

Zapewnią one odpowiedni wiosenny start, wzrost przez cały sezon wegetacji oraz przygotowanie do sezonu zimowego.

Właściwe „dokarmianie” jest najważniejsze dla trawników oprócz systematycznego koszenia, podlewania oraz zabiegów specjalnych jak wertykulacja czy aeracja.

Specjalistyczne nawozy do trawników szybko doprowadzą glebę do odpowiedniego odczynu kwasowości(pH), co pozwoli rośliną lepsze pobieranie składników odżywczych z gleby.

Ponadto jeśli wiemy, że odczyn gleby bardzo odbiega od optymalnej kwasowości dla trawnika  powinniśmy przed nawożeniem dokonać zabiegu wapniowania (przy glebach bardzo kwaśnych).

Wczesną wiosną i jesienią stosujemy nawozy sprzyjające ukorzenianiu się trawy (wzmacnianiu darni). Są to nawozy z przewagą potasu, a w okresie całej wegetacji z przewaga azotu.

Można stosować azofoskę lub np. florovit do trawników. Florowit produkuje, również nawozy do zastosowania w sytuacjach szczególnych np. do trawników z mchem czy pleśnią.

Nawozy występujące na rynku mogą być w postaci proszku (krótki okres działania), granulowane (o działaniu przedłużonym / rozpuszczające się powoli) oraz płynne (te najłatwiej przedawkować).

Pamiętajmy od podstawowej zasadzie, nawożony trawnik trzeba natychmiast bardzo obficie podlać i to nie jeden raz, aby nawóz dokładnie się rozpuścił. Wcześnie zasilone trawniki stają się zielone w kilka dni.

Nie można stosować nawozów na mokry trawnik, nie można też posypywać innych elementów ogrodu (np. układanie kostki brukarskiej) i innych roślin.

Dobrze nawożony i oczywiście podlany trawnik jest zdrowszy, ma lepszy system korzeniowy, jest bardziej odporny na deptanie i suszę. Nawozy poprawiają kondycję i sprawiają, że takiego trawnika wszyscy nam będą zazdrościć.
Podziel się informacjami: