Specyficzną formą wypełnienia przestrzeni w ogrodzie są trawniki. W zależności od dostępnej przestrzeni, jak również od ułożenia terenu możliwe jest zaprojektowanie i wdrożenie trawników, które znakomicie dopełnią aranżację ogrodu, lub staną się jej głównym elementem.
Trawniki z siewu
Różnorodność dostępnych nasion traw pozwala na dobranie odpowiedniego gatunku pod wymarzony wygląd ogrodu. Trawa trawie nierówna – każdy z gatunków, szczególnie te współczesne – hodowane według zasad doboru i mieszania gatunków celem uzyskania odpowiednich cech końcowego produktu różnią się nie tylko intensywnością barw źdźbeł, ale również gęstością wzrostu (różnością wzrostu), sztywnością (twardością) źdźbeł, oraz przede wszystkim odpornością na szkodniki czy niekorzystne warunki atmosferyczne, złe Ph gleby etc.
Dobór odpowiedniej mieszanki nasiennej w zależności od zamierzonego efektu wizualnego, możliwości zastosowania na danej glebie czy wymagań trawy względem całorocznej (chodzi o sezon wegetatywny) pielęgnacji trawnika. Siane trawniki to jeden z częściej wybieranych modeli zakładania trawników w Krakowie, oraz miastach południowej Polski. Trawniki z siewu wymagają przygotowania odpowiedniego podłoża pod wysiew trawy.
Przygotowanie do wysiewu trawnika
Proces przygotowania do wysiewu trawy jest kluczowy dla późniejszego wzrostu trawy oraz koniecznej pielęgnacji i poziomu jej zaawansowania. Posiadając wybraną mieszankę konieczne jest zapoznanie się z wymaganiami danego gatunku, w szczególności dotyczy to zakwaszenia podłoża (Ph podłoża), wymaganego poziomu nawodnienia, oraz nasłonecznienia. Glebę poza sprawdzeniem Ph należy bardzo dokładnie spulchnić, przy okazji dokonując dokładnego odchwaszczenia, usunięcia korzeni oraz kamyków.
Odpowiednie wypoziomowanie podłoża poprawi jakość i równomierność samego siewu. Nie należy przy okazji zapominać o wypoziomowaniu i zgrabieniu powierzchni ziemi pod trawnik.
Równomierny wysiew trawnika
Kluczowym elementem dla równomiernego wzrostu trawnika z siewu jest jego równe wysianie na glebie. Warto wybrać do tego pogodny dzień – opady deszczu nie będą wpływać na rozłożenie nasion trawy.
Dla ułatwienia procesu wysiewu dobrze jest podzielić teren przygotowany pod przyszły trawnik na równomierne kwatery, a ilość nasion rozdzielić równomiernie pomiędzy poszczególne sektory wysiewu. Mniejsze powierzchnie łatwiej wysiać ręcznie. Na rynku dostępnych jest wiele maszyn przydatnych przy wysiewie (nieduże siewniki), jednak przy odpowiedniej organizacji pracy dobry ogrodnik poradzi sobie bez maszyn (chyba że obszar do siania jest naprawdę spory).
Jak równomiernie siać trawę?
Aby dobrze pokryć (ręcznym wysiewem) powierzchnię wydzieloną daną kwaterą do wysiania należy:
- Mieszanki traw dobrze przemieszać przed każdą kwaterą
- Nasiona trawy można zmieszać z niewielką ilością piasku dla równomiernego siewu
- Nasiona wydzielone do zasiania danej części trawnika podzielić na 2 równe części
- Każdą z części siać „na krzyż” prostopadle do poprzedniej.
- Po rozsianiu należy przykryć nasiona podłożem – tutaj głębokość na której powinny znaleźć się nasiona również zależeć będzie od instrukcji producenta danej mieszanki, zwykle najbezpieczniejszą głębokością na której powinny znaleźć się nasiona traw to 1-1,5cm. Taką ilość ziemi przysypujemy na nasiona
- Grabiami (lub broną w przypadku dużych powierzchni) należy wyrównać podłoże na nasionach
- Wałowanie – warstwę ziemi na nasionach utwardza się lekkim wałkiem, zapewnia to zachowanie wilgoci na głębokości, gdzie znajdują się nasiona. Lekkie gleby należy wałkować kilkukrotnie
Ile mieszanki trawy potrzebne na trawnik?
W zależności od wybranego gatunku trawy, aby efekt końcowy był zadowalający należy dobrać odpowiednią ilość wagową nasion. Równomierność wysiewu należy dostosować do topografii terenu – na brzegach trawnika wysiewa się go gęściej, podobnie w miejscach narażonych na większe obciążenie (jeżeli na środku lub w jakiejś strefie trawnika będzie się częściej stąpać).
Kiedy siać trawnik? Jesienią czy wiosną?
Wbrew pozorom każdy gatunek trawy dobrze jest wysiewać zgodnie z kalendarzem roślin. Trawy inaczej niż inne rośliny (np. kwiaty, czy drzewa) intensywniej wyrastają w miesiącach końca lata, wczesnej jesieni. Szybkiemu wzrostowi młodej trawy sprzyjają czynniki klimatyczne charakterystyczne dla drugiej połowy roku – ciepła gleba, niska wilgotność, dobre nasłonecznienie.
Ważne – przed wysianiem trawnika na podłożu bardziej gliniastym należy zadbać o zmianę jego właściwości – bez dodania odpowiedniej ilości piasku gleba tego typu będzie mieć problemy z przesiąkaniem, a zastana woda wywołać może gnicie trawnika.