ogrody.robert@gmail.com

Kiedy zakładać trawnik?

przyotowanie terenu pod trawnik

Kiedy zakładać trawnik?

|4 stycznia 2017 | Porady ogrodnicze

Widok pięknego, zielonego trawnika jest dla wielu ogrodników i domowników bardzo pożądany. Zdecydowana większość właścicieli przydomowych ogrodów chciałaby posiadać zadbany trawnik, który cieszy oko i pozwala na wygodne korzystanie z własnego skrawka ziemi.

Trawy ogrodowe – wybór gatunku trawnika

Trawy są jednymi z najpowszechniej występujących na ziemi roślin. Z tej grupy wywodzą się wykorzystywane powszechnie przez ludzi zboża. Trawy dziko rosnące potrafią zasiedlać najbardziej ekstremalne zakątki ziemi – bez względu na wysokość, różnice temperatur w ciągu roku, użyźnienie podłoża. Na piękno ogrodowych trawników nakłada się grupa wyselekcjonowanych i uzyskanych przez krzyżówki nowoczesnych gatunków, wyhodowanych głównie w celu ochrony gleby przed wyschnięciem, a przede wszystkim, aby zaspokoić nasze estetyczne potrzeby w ogrodzie.

Aby uzyskać optymalny efekt pięknego trawnika warto zwrócić uwagę na mieszankę którą wybieramy do zasiania – zarówno pod względem wymagań nasłonecznienia i kwasowości gleby. Kluczowe dla prawidłowego wzrostu trawnika jest jego odpowiednie przygotowanie terenu ogrodu. To nie tylko jego wyrównanie, oraz pozbycie się pozostałości ze spulchnionej gleby (korzenie, chwasty, kamienie), ale również przygotowanie podłoża pod względem kwasowości i przepuszczania wody.

Sianie trawnika – jesienią czy na wiosnę

Wybór terminu siania przydomowych ogródków powinien być dopasowany do rodzaju zastosowanej mieszanki. Większość popularnych w Polskich ogrodach trawników składa się z gatunków odpornych na obecne zimą w naszym klimacie przymrozki, dodatkowymi atutami są też odporność na zadeptywanie i obniżona wrażliwość na koszenie. W trawnikach ogrodowych znajdziemy więc: kostrzewę czerwoną, rajgras angielski, wiechlina łąkowa, mietlica pospolita. Większość z nich w swoim naturalnym cyklu wzrostu lepiej rozrasta się w drugiej połowie roku. Sianie trawnika jesienią ma więc korzystny wpływ na zachowanie się możliwie dużej ilości roślin z siewu i równomierny rozrost.

trawnik po 2 tygodniach

Termin wysiewu trawnika wpływa na szybkość wzrostu. Na zdjęciu trawnik po 2 tygodniach od siewu

Termin siania trawnika

Ważne jest, aby dobrać termin siania trawnika nie tylko do cyklu wzrostu rośliny, ale również naszych możliwości przygotowania ogrodu pod proces siewu. Aby uniknąć wysuszenia, zapadania się trawnika, czy problemów z odchwaszczaniem kluczowe będzie odpowiednie przygotowanie terenu pod zakładanie trawnika.

  • Zakładając trawnik pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu gleby podłoża z chwastów i korzeni, pozwoli to uniknąć ciągłego zachwaszczenia trawnika przez wzrost szkodników spod systemy korzeniowego traw.
  • Odpowiednie podłoże pod trawnik – zarówno poziom Ph dostosowany do potrzeb danej mieszanki, ale również jej przepuszczalność będą mieć wpływ na możliwość gnicia, schnięcia czy zapadania się trawnika.
  • Nierównomierne rozsiewanie – trawnik z siewu na niedużych powierzchniach można dokonać samodzielnie odpowiednio dzieląc teren i przeprowadzając sianie krzyżowe. Można wykorzystać też profesjonalne siewniki do równomiernego rozłożenia ziaren.
  • Wałowanie terenu po zasianiu trawnika – pominięcie przysypania ziaren, oraz zrównania wałowaniem przyspieszy wysychanie gleby i utrudni równomierne osiadanie darni.
  • Nawet najlepsze techniki wysiewu nie zagwarantują nam zamierzonego efektu jeżeli dobierzemy złą mieszankę traw (wybrane gatunki wypierają z czasem inne), dobór odpowiedniej mieszanki powinien być również dostosowany do fragmentu trawnika – zacieniowania czy możliwości zadeptania.

Dobrą praktyką jeszcze przed wykonaniem siewu jest zaplanowanie dostarczania wody niezbędnej do wzrostu trawy. Jeżeli planujemy trawnik przy naszej posesji i chcemy, aby był zadbany, jednocześnie chcąc zapewnić sobie wygodę i komfort powinniśmy jeszcze przed wysiewem rozważyć możliwość montażu systemu automatycznego nawadniania trawnika. To w dużej mierze bezobsługowe instalacje wyręczające nas z prac przy trawniku, szczególnie w sezonie letnim, kiedy trawie może doskwierać upał i susza.

Podziel się informacjami: